Aktualnie masz w koszyku 0 szt. za łącznie 0,00 zł
Serie wydawnicze Projekt: Kobiece Inspiracje
Panel użytkownika
Zapomniane hasło? KLIKNIJ
Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ!
Najczęściej kupowane
Warsztaty literackie Konsultacje poetyckie Wydarzenia Konkursy
Chcesz otrzymywać informacje na temat nowości w naszym sklepie?

Dodaj się do newslettera już teraz!

rec.milosne

Antologię poprzedza urokliwe dziewczęce wypracowanie Marii Szyszkowskiej, w którym autorka opowiada o formach miłości i szczerości, twierdząc, że współczesny czytelnik jest „znużony zalewem poezji intelektualnej, chłodnej w swej wymowie”, a liryka młodopolska ocala autentyczne przeżycie. „Wbrew panującej u nas modzie – oznajmia stanowczo – właśnie wiersze czytane w tym tomie będą czytane!”. Zrazu obruszyłem się na takie dictum, ale pomyślałem, że podobne emocjonalne wywody odpowiadają ogólnym mniemaniom o modernistycznych afektach. A jeśli tak, to dlaczego nie miałyby otwierać takiego właśnie zbioru? Pamiętajmy wszakże, iż ścieżki współczesnej liryki są dosyć kręte, zaś młodopolska „religia miłości” nierzadko przerażająca. (…)

Czego zatem spodziewa się dzisiaj czytelnik młodopolskich wierszy miłosnych? Pomijam sytuację historyka literatury, przerzucającego wszystkie pokryte drukiem kartki; nie zważam na rozkochane pensjonarki, które wykupią nakład i z antologii wypisywać będą płomienne sentencje. Zupełnie poważnie: otrzymując ten wybór, może poszukiwać splotu słów, które zbliżyć miały do przeżycia, pozostawiwszy świadectwo chwil uniesienia. To kwestia sugestywności metaforyki i utrwalającej „stany duszy”, w przypadku wielu autorek – oscylowania pomiędzy wstydliwym szeptem a gwałtowną eksplikacją. Lirycznej dykcji i estetycznym wyborom – z myślą o artystycznych zyskach i stratach – zawsze warto poświęcić uwagę. W nocie edytorskiej Andrzej K. Waśkiewicz wskazał też kilka punktów odniesień: bliskość przeżycia mistycznego i erotycznego, rolę kostiumów i masek skrywających kompleksy, perwersyjne skłonności, wreszcie – transpozycję lirycznych ról. Na nie trzeba zważać.

(…)

Przypomnijmy więc sobie młodopolskie mity miłości. Doznanie miłości pozwalało uwolnić Duszę ze sfery cienia. Dalej mogło się pojawić dążenie ku iluminacji, a tu już odczujemy smak mistyki.

 

Paweł Majerski

Wydawnictwo Anagram   •   Wszelkie prawa zastrzeżone
powered by mtSHOP   •    Projektowanie stron   •    Pozycjonowanie